Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Centrum im. Zamenhofa można oglądać ekspozycję "Dziewczyna z pamiętnika w poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta"
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Bohaterkę wystawy poznajemy poprzez jej słowa. Wystawa przyjechała z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Jest to opowieść oparta na kilkumiesięcznym dzienniku z czasów wojny spisanym przez dorastającą dziewczynkę. Rywka, która mimo utraty rodziny i wielu chwil zwątpienia, do końca nie traciła nadziei. Nie wiadomo jak potoczyły się jej losy. Nie przetrwało też jej zdjęcie. Każdy wsłuchując się w jej słowa sam może stworzyć jej obraz. Na wernisażu fragmenty pamiętnika przeczytała, będąca w niemal podobnym wieku, Marysia Heller
Data wernisażu nie była oczywiście przypadkowa. W poniedziałek (27.01) minęło 75 lat od wyzwolenia Auschwitz - Birkenau, a w środę (5.02) minie 77 lat od pierwszych wywózek z białostockiego getta. Do obozu w Treblince hitlerowcy zabrali w tym czasie blisko 10 tys. osób.
- To co tworzę, jest moje, to co widzisz, jest Twoje. Do takiej konfrontacji zapraszają obrazy - SERENDYPIE. W tej grze masz tylko jedno zadanie: dobrze się bawić. A kto wie - może przez przypadek coś odkryjesz - tak mówi białostocka artystka Joanna Kijak Rajca, która prezentuje swoje abstrakcyjne malarstwo w siedzibie Elite Home przy ul. Sosabowskiego 13 w Białymstoku.
Dokumentował stan wojenny, strajk w Stoczni Gdańskiej, wybór Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Jego fotografie są kanonem fotografii reporterskiej. Chris Niedenthal - jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów odwiedził Białystok i na spotkaniu w Książnicy Podlaskiej opowiadał o swoich najsłynniejszych zdjęciach zamieszczonych w książce "Właściwy moment. Pół...
To wystawa na trwającym Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki na kampusie przy ul. Ciołkowskiego możemy oglądać dzieła sztuki pracowników i studentów Wydziału Studiów Kulturowych na ekspozycji pt. "Prawda kryje się pod powierzchnią".
Dla jednych jest to mistrzowskie wykonanie muzyki chóralnej, dla innych piękna modlitwa. Zadaniem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku jest łączenie artyzmu i duchowości, dlatego jest on też nazywany "festiwalem śpiewającej duszy".
Trwa intensywny weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych MDAG, który oferuje wyjątkowe doświadczenia filmowe, łącząc różnorodne tematy i style.
W Białymstoku powstała Tkalnia Kultury Chrześcijańskiej. Ma szerzyć działalność i zrzeszać artystów dla których wartości są najważniejsze.
Trwają Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Festiwal w tym roku otworzyła wystawa "Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego".
Nowy dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku Dariusz Kryszpiniuk swoją pracę zaczął od remontów. To instytucja zlokalizowana w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.
Wszystko było skąpane w niebieskim, chłodnym świetle, a na scenie zamiast Królowej śniegu pojawił się hologram Królowej Zła.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz